You are currently viewing סיגל דוגה על התמודדות עם הגל החמישי: ” שם המשחק – פתיחות וגמישות”

סיגל דוגה על התמודדות עם הגל החמישי: ” שם המשחק – פתיחות וגמישות”

בחודשיים האחרונים מספר המאומתים של חולי הקורונה בישראל בעלייה מתמדת. בעקבותיו באו הנחיות שהכניסו בין היתר את מערכת החינוך לסחרחורת. אומנם הכיתות פתוחות אך התלמידים וההורים מוצאים את עצמם באתגר בידודים נוסף המציב קושי לימודי. אשת ההוראה, סיגל דוגה, מספקת מבט על המתרחש מבפנים וגם איך אפשר, למרבה ההפתעה, להפיק מהסיטואציה תועלת חיובית.

נראה שגם 2022 לא הצליחה להשכיח את השנתיים האחרונות והתמודדות עם נגיף הקורונה. העלייה החדה במספר המאומתים והמבודדים במערכת החינוך הצליחה לשחזר את הגלים הראשוניים אי שם באפריל 2020. הורים מוצאים את עצמם בבידוד עם הילדים ובינתיים המערכת, ששרת החינוך מתעקשת להשאיר פתוחה, מתנהלת עם חוסרים של צוותי הוראה רבים.  

לפי ההערכות של גורמים במשרד החינוך, יותר מ-2.2 מיליון תלמידים מגיעים לבתי הספר. “אלו ימים מורכבים שצריך להסתכל על המערכת כולה”, אומרת סיגל דוגה, מורה וסגנית מנהלת ב “בית ספר השלום”, מבשרת ציון.

אז איך מתמודדים אצלנו ב’בית ספר השלום’ לאור כל ההעדרויות? 

ההורים ממשיכים לשלוח את ילדיהם לכיתות. הם מבינים שאי אפשר להשאיר את הילדים בבית. זאת פגיעה לא פחות חמורה. הילד צריך להתפתח חינוכית וגם חברתית. מלבד זאת, סביבי יש מעטפת מאוד תומכת ומכילה. אז נכון, יש קושי רב כמו בדברים אחרים שהקורונה פגעה בהם, אבל אני אדם שאוהב מאוד לראות תמיד איך אפשר להפיק את החיובי מהשלילי, וכאן יש אפשרות לצמוח. דווקא מהמקום הכי מתסכל שיש. צריך רק להיות יותר קשובים. במקרה הזה, הלמידה המקוונת הייתה קריאת השכמה.

מה בפועל קורה עכשיו עם הזומים? ראינו שמערכת החינוך נשארה פתוחה. צוותי ההוראה עדיין מגיעים ללמד.

בתור מורה וגם בתור אמא, דוגה רואה את שני צדי המתרס. “אני מאמינה מאוד גדולה בשילוב של טכנולוגיה עם הוראה. בהנחיות החדשות יש את הפאניקה שילד שנמצא חיובי מכניס כיתה שלמה לבידוד. ההרגשה של הילד היא שהוא עשה משהו לא בסדר. לאור זאת, אני עוד יותר מאמינה שצריך לשמור על הסביבה הלימודית בעינה. בין אם פרונטלית ובין אם מרחוק. זה פשוט משהו חיוני לכל תלמיד ותלמידה! אפשר לחזור למתכונת היברידית אם צריך. כבר התמודדנו עם זה בעבר, כך שאנחנו צריכים להיות חכמים יותר הפעם”.

איך בצוות החינוכי של בית הספר גיבשו דרכים לשילוב הלימודים לצד הניתוק מבית הספר?

אנחנו משתדלים לעזור ככל האפשר ונמצאים בקשר שוטף עם הסביבה ועם ההורים. זה נעשה בזכות עזרה קהילתית ותמיכה אחד בשני. מתחיל קודם כל בהנהלה שמגבה את אנשי ההוראה. באמצעות מספר דרכים יצירתיות אנו מוצאים את הפתרונות בהתאם לתנאים,כמו למשל איחוד כיתות שבהן יש היעדרות גבוהה, או בית ספר שעבר ללמידה בזום לכמה ימים בגלל הידבקות של מורים ותלמידים.

סיגל דוגה - בית ספר השלום
סיגל דוגה עם התלמידים בפעילות חינוכית עם התלמידים.

"לעסוק בהוראה זאת שליחות"

נתוני משרד החינוך מראים כי במהלך שנת הלימודים האחרונה, יותר מ־173,000 תלמידים ותלמידות שהו בבידוד. חיסרון של יותר מ־1,500,000 ימי לימוד במהלך 2021. קודם זה היה זן הדלתא ועכשיו זה האומיקרון. נראה שאין פתרון יציב במערכת הבריאות. זה כבר חי איתנו תקופה לא קטנה. הילדים לא מפוחדים כמו פעם. זה יותר מגיע מהמקום של התנהלות לא נכונה.

האם יש הבדלים בגישה וביחס בין הגלים?

אפשר לראות שמתייחסים לכך בהרבה פחות דאגה לעומת הגלים הראשונים”. סיגל דוגה מאמינה שיש ליצור מערכת ארגונית שתכין מראש תכנית ב’ למקרה שהמצב האידיאלי לא מתרחש כמצופה. “התלמידים הם המרכז כאן. אז במקרה היה את הלימודים מרחוק שזאת המצאה נהדרת בעיניי. תחשבו שפעם לא הייתה את האופציה הזאת שבה אנשי חינוך יכולים לתקשר עם התלמידים אם הם לא בכיתה. עכשיו יש ואפשר לשלב את זה עם למידה טכנולוגית ומתקדמת יותר. גם המורים למדו להתאים את עצמם לדור הצעיר ולהבין את השפה שלו. זה מגשר בין הפערים הדוריים וגם דוחק במערכת החינוך ללכת קדימה ולא לעמוד במקום”.

גם על עניין הבידודים בין צוותי ההוראה לאור המחסור החמור שיש במורים ומורות לא בדיוק בא לעזרה. עם זאת, בשבוע הקודם פורסם כי קרן המלגות של משרד החינוך החליטה להעניק מלגת לימודים בסכום גבוה לסטודנטים וסטודנטיות הלומדים מקצועות חינוך. לפי הנתונים, למעלה מ- 35 אלף אקדמאים יזכו ליהנות מסיוע כלכלי במוסדות השונים. 

כמה זה חשוב לחזק ולשמר את הדור הצעיר במערכת החינוך כדי למנוע עזיבות?

קודם כל, זוהי בשורה משמחת וחשובה! בהחלט חשוב לתת גב למקצוע החינוך כי בסופו של דבר זה הדבר העיקרי. אתה מגיע להיות מורה כי אתה אוהב ללמד ומרגיש שליחות אבל בד בבד גם התמיכה הכלכלית היא פרמטר קיומי להכול. מקצועות חינוך הם קריטיים והרצון של המערכת היא לספק את התנאים הראויים ביותר כדי לפתות בחזרה את כל אותם צעירים שבוער בהם הרצון ללמד.

כתיבת תגובה